Medzinárodný deň školských knižníc

IMG_20191028_093026

Dňa 28.10.2019 bol v kalendári štvrtý októbrový pondelok a ten sa už niekoľko rokov nesie v znamení Medzinárodného dňa školských knižníc.

Aj my sme si ho pripomenuli a na prvej vyučovacej hodine sme sa prostredníctvom kníh z našej školskej knižnice na chvíľu presunuli do krajiny snov, hrdinov, minulých životov….

Prváci sa preniesli do veselého sveta psíčka a mačičky, ktorých zachvátilo umývanie dlážky, druháci trávili čas tiež pri zvieratkách a zoznámili sa s Mačacou sedmičkou tety Agáty. Tretiaci si prečítali príbeh o pyšnej sopke Popocatepetl . Žiaci štrvtej A mali možnosť stotožniť sa s príbehmi detských hrdinov, ktoré stvorila súčasná autorka G. Futová. A žiaci štvrtej B  sa z povesti o Brekovskom hrade dozvedeli, ako doplatil pán hradu na svoju chamtivosť. Na druhom stupni sa piataci ocitli v  rozprávke Cisárove nové šaty, šiestaci čítali povesť Falošné dukáty, siedmaci putovali po Afrike, ôsmaci riešili malomeštiacke problémy v poviedkach Šťastie v nešťastí, nešťastie v šťastí a Slnečný kúpeľ. Deviataci sa preniesli do obdobia slovenského realizmu v poviedke Maco Mlieč.

Po prečítaní vybraných textov mali žiaci za úlohu vyplniť test, na základe ktorého sa preverila pozornosť žiakov. Výsledky vypracovaných testov ukázali, že žiaci čítali sústredene a s porozumením, čo nás veľmi potešilo. Všetky triedy odpovedali na otázky správne.

Keďže naši prváci ešte len začnú objavovať čaro samostatne prečítanej knihy, do tried im prišla dodať chuť do čítania vzácna návšteva –  doktorka Anastázia Zbláznenádočítania. Tá každého žiaka, ktorý mal záujem, zaočkovala očkovacou látkou Chuť do čítania. Veríme, že táto látka zaúčinkuje a preočkovanie plánované vo štvrtom ročníku nebude potrebné.

V tento významný deň navštívila školskú knižnicu  regionálna spisovateľka Alžbeta Verešpejová. Druhá hodina v jej prítomnosti ubehla veľmi rýchlo,  žiaci  5.b s ňou debatovali o knihe  Neplechy školníčky Agneše. Počas tretej hodiny sa druháci vo veselej nálade s autorkou rozprávali o jej  knihe Maškrtné rozprávky. Z besedy so spisovateľkou žiaci odchádzali s príjemným zážitkom a pocitom, že čítať sa oplatí.

Pre našu školskú knižnicu bol 28. október 2019 výnimočný aj tým,  že náš minuloročný úspešný projekt Daruj novú knihu školskej knižnici má  pokračovanie. Počas tretej hodiny sme ho spolu s pani spisovateľkou Alžbetou Verešpejovou a našimi milými propagátorkami čítania Zuzkou Švecovou a Saškou Harvanovou slávnostne otvorili.

Zároveň Vás vyzývame k spolupráci. Novú darovanú knihu môžete priniesť do knižnice alebo ju vložiť do košíka vo vestibule našej školy. Všetkým darcom vopred ďakujeme.

Mgr. Tatiana Hajduková a Mgr. Anna Daňová