Exkurzia do výrobne hostií

P1470459

Tretiaci našej školy, ktorí sa pripravujú na slávnosť Prvého svätého prijímania, sa vo štvrtok 12.októbra 2017 zúčastnili exkurzie v Prešove, kde mohli vidieť ako sa vyrábajú hostie. Po ceste autobusom, ktorá nám rýchlo ubehla sme došli do rehoľného domu s názvom CongregatioJesu. Rehoľná sestra nás previedla priestormi, kde sa  krok za krokom, z múky a vody pečú hostie na svätú omšu. Deti sledovali priebeh od miešania cesta, cez pečenie na špeciálnych strojoch až po vykrajovanie. Po exkurzii sme sa všetci zúčastnili v kaplnke rehoľného domu na svätej omši a po nej sme krátkou prechádzkou došli do centra mesta. Na námestí sme zašli do Prešovskej konkatedrály sv. Mikuláša, urobili sme si fotografiu pred sochou sv. Jána Pavla II a zašli sme aj do  do gréckokatolíckej katedrály sv. Jána Krstiteľa, ktorá ponúka možnosť uctiť si relikvie blahoslavených biskupov Pavla Petra Gojdiča, Vasiľa Hopku, svätého Jána Krstiteľa a ďalších svätcov. Taktiež sa tu nachádza verná kópia Turínskeho plátna. Turínske plátno je ľanová plachta, na ktorej sa nachádzajú nevysvetlené odtlačky a škvrny. Je jednou z najvýznamnejších kresťanských relikvií, keďže podľa tradície ide o ľanovú plachtu, do ktorej Jozef z Arimatey a Nikodém zabalili telo umučeného Ježiša Krista po tom, ako ho zložili z kríža. Obojstranné škvrny na plachte (spredu i zozadu) pripomínajú odtlačok tváre a tela mŕtveho muža s ranami po bičovaní a po ukrižovaní. Charakteristika a umiestnenie rán zodpovedá opisom z evanjelií. Názov plátna je odvodený od talianskeho mesta Turín, kde je táto relikvia od roku 1578 uschovaná. Po bohatom duchovnom programe si deti zamaškrtili v bageterii a v cukrárni. Potom sme sa autobusom priviezli do Ružencovej záhrady vo Vyšnej Šebastovej, kde sme sa s pánom kaplánom pomodlili modlitbu ruženca. Po peknom slnečnom čase strávenom v Prešove sme nastúpili do nášho autobusu a prišli sme domov. Fotografie si pozrite v galérii.