Close

26. januára 2020

Soľ nad zlato

Členovia krúžku „Vedecké brlohy“ sa v sobotu 25.1.2020 vybrali do Technického múzea v Solivare a prezreli si ťažbu soli v minulosti a zároveň aj spoznali vlastnosti soli.

Zaujímavý bol jedinečný technický komplex budov na čerpanie a varenie soli zo soľanky, pochádzajúci zo 17. storočia. Šachta Leopold, četerne, varňa, klopačka a ďalšie objekty. Medzi významné unikáty sa radí solivarský konský gápeľ, ktorý si svojou výškou (asi deväť metrov) vyslúžil  prívlastok najväčší v Európe. Soľanka sa v areáli starých závodov ťažila do roku 1970.

Bola to zaujímavá prehliadka. Na jej konci sme spoločne skonštatovali, že naozaj platí Soľ nad zlato.

                                                                                                  Mgr. Darina Šutová

ZOBRAZ
SKRY