2. zastávka Červený Kameň

79354896_2491363997767686_8154098988887310336_n

Červený Kameň je náš druhý hrad z projektu Po slovenských hradoch vlakom  s knihou v ruke pod širákom. Keďže tento hrad nie je hneď za rohom, tak sme v piatok večer vyrazili nočným vlakom do hlavného mesta Bratislava. Tam sme videli Bratislavský hrad, ktorý bol bohužiaľ, zatvorený. Videli sme tiež Ufo pri východe slnka.

Z Bratislavy  na Červený Kameň sme cestovali autobusom. V cukrárni na hrade sme sa posilnili a vydali sa objavovať krásy našej histórie so sprievodkyňou Dáškou. Dozvedeli sme sa, že na hrade žili Fuggerovci, ale hlavne Pállfyovci. Mali tu vlastnú lekáreň, knižnicu aj jaskyňu. Dáška nás naučila, čo sú fresky, gobelín, bašta a ukázala nám skoro všetky zákutia hradu. Potom sme pod hradbami objavovali obranu hradu. Vedeli ste, kde je najhlbšia studňa na Slovensku? Že nie? Predsa na Červenom Kameni! Je hlboká neskutočných 120 metrov.

Po obhliadke sme sa hladní vybrali do hradnej reštaurácie na chutný obed.

Ďalšou našou zastávkou bolo  Štúrovo múzeum v Modre. Tam na nás čakal zaujímavý výklad, ktorý sme pozorne počúvali. Dozvedeli sme sa, že Štúr bol vo svojom mladom veku veľmi pracovitý a aktívny v mnohých oblastiach. Ale hlavne bojoval za nás, Slovákov. Škoda, že nám pán Hattala pridal k i aj y. Štúrov pravopis bol predsa len ľahší. Viacerí by sa potešili, keby sme písali, ako počujeme. Určite by nebolo toľko pätiek z diktátov.

Po múzeu sme sa ubytovali. Aby sme sa nenudili, naším večerným programom bola svadba.

Cestu vlakom naspäť sme si skrátili testom o povesti a o našich vedomostiach z prehliadky hradu. Sme radi, že máme možnosť zúčastniť sa takého super projektu.

Redaktorka: Ela Behúnová 7.b