Close

2. novembra 2019

Zdravá výživa

   Hlavne v zimnom období je zdravá výživa veľmi dôležitá, pretože nám chýbajú vitamíny a snažíme sa o ich doplnenie, či už vo forme zdravej stravy, alebo doplnkov. Ovocia a zeleniny je síce menej ako v lete a mohlo by sa zdať, že aj vitamínov, ale nie je to  tak. Konzumáciou celozrnných potravín, morských živočíchov, ale aj mliečnych výrobkov si ich môžeme doplniť. A taktiež citrusových plodov, pretože obsahujú veľa vitamínu C, ktorý je dôležitý ako prevencia proti chrípke a prechladnutiu.

My, žiaci 4.B a 6.A, sme si pozvali na prednášku pani Zlaticu z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Humennom, ktorá nám porozprávala všetko o zdravej výžive. Na interaktívnej tabuli nám ukázala, čo do zdravej výživy patrí a čo nie. Medzi zdravé zložky potravy patrí hlavne ovocia a zelenina. Nezdravé je jesť sladkosti, čipsy, hranolčeky ….Povedala nám, že by sme mali jesť 5-krát denne. Zdôraznila, aké dôležité sú raňajky, aby sme mali dostatok energie a mohli sme v škole podávať dobré výkony. Raňajky nám zlepšujú aj náladu. Poukázala na zlé stravovacie návyky a žiakom vyrozprávala príbeh o chlapcovi, ktorý jedol každý deň na raňajky párky. Nezabudla pripomenúť, že strava musí byť pestrá a vyvážená.

V závere prednášky si žiaci pomocou obrázkov vytvorili potravinovú pyramídu, čo bolo veľmi zaujímavé a poučné. Keďže zdravá výživa je pre človeka veľmi dôležitá, platí, že jedlo lieči, ale iba zdravé a človek je tým, čo je.

   Okrem pani Zlatici treba poďakovať aj pani učiteľke Daňovej, ktorá nám túto prednášku sprostredkovala.

                                                                       p.uč.Feiglová

ZOBRAZ
SKRY