Close

9. októbra 2019

Holandsko/Netherland

     V dňoch 14.9.- 21.9. 2019 absolvovali štyri žiačky a tri učiteľky v rámci  projektu Erasmus + výmenný pobyt v krajine tulipánov- Holandsku. Život v hosťujúcej rodine si vyskúšali žiačky: Sofia Gombitová z 9.A, Stela Čokotová z 7.B, Ela Behúnová z 7.B a Soňa Kurillová z 7.B. Do mestečka Hoorn ich sprevádzali pani učiteľky: Ľudmila Saloková, Jana Kožíšková a Ivana Kočanová.  Žiačky počas celého týždňa nadväzovali priateľstvá,  zdokonaľovali si komunikáciu v anglickom jazyku a mali možnosť spoznať zvyky a kultúru krajanov. Vyskúšali si aj holandský spôsob stravovania, a taktiež jazdu na bicykli do školy, ktorá vzdeláva cca 1500 žiakov. O kopec aktivít a zážitkov nebola počas celého týždňa núdza. Všetci účastníci projektu  navštívili Národné múzeum v Amsterdame a počas plavby kanálmi hlavného mesta  zbierali  odpad, ktorý následne separovali. Najviac ich nadchlo chytanie krabov v mori, kde sa na pobreží brodili blatom a oboznamovali sa s existujúcim biotopom. Taktiež mali možnosť spoznať ekologickú technológiu pestovania oranžových paprík a cherry paradajok vo firme, ktorá využíva geotermálnu energiu. Posledný deň sa žiaci spolu s učiteľmi plachtili po jazere v Hoorne. S plavbou bola spojená aj prednáška o znečistení oceánov a morí plastovými odpadmi. Prvý deň žiaci vyrábali z odpadového materiálu oblečenie a posledný deň pobytu ho na rozlúčkovom večere prezentovali v podobe módnej prehliadky. Žiačkam tento projekt priniesol veľké devízy do života. Spoznali život holandských detí a ich rodín, stratili zábrany komunikovať v angličtine a navštívili miesta, ktoré im ostanú v pamäti na celý život.

                                                                           Ela Behunová, 7.B

ZOBRAZ
SKRY