Close

20. júna 2019

Osvienčim a soľná baňa Wieliczka

V nočných hodinách   sme sa (žiaci 8.a9.ročníka) vybrali na koncoročný výlet do Poľska. Aj napriek tomu, že boli 3:00 hodiny ráno, nálada v autobuse bola veľmi príjemná. Okolo 8:30 sme dorazili do Osvienčimu, kde nás čakala pani sprievodkyňa.

Na tomto mieste sme si uvedomili, aké boli tie časy veľmi náročné a ťažké. Osvienčim sa delí na 2 tábory: Auschwitz a Auschwitz-Birkenau. Tábor Auschwitz bol založený namieste bývalých kasárni roku 1939. Auschwitz, ktorý bol pôvodným koncentračným táborom, slúžil ako administratívne centrum celého komplexu a za dobu jeho existencie v ňom našlo smrť asi 70 tisíc ľudí. Auschwitz-Birkenau bol vyhladzovacím táborom, v ktorom zomrelo najmenej 960 tisíc Židov, 75 tisíc Poliakov a približne 19 tisíc Rómov. V oboch táboroch sme videli ako sa tí ľudia trápili.

Po trojhodinovej prehliadke sme sa presunuli autobusom do bane Vielička. Bola v prevádzke nepretržite od 13. storočia až do prvého desaťročia 21. storočia, kedy bola z dôvodu vysokých nákladov ťažba soli ukončená. Baňa je 327 m hlboká. Celková dĺžka chodieb dosahuje 300 km, pričom verejnosti sú sprístupnená približne 2% z celkovej dĺžky chodieb. Všetky chodby sa rozprestierajú celkovo na deviatich úrovniach, ktoré sú prepojené veľkými komorami, špeciálnymi tunelmi či šachtami a výťahmi. Turisti si tu môžu prezrieť 3,5 km dlhú trasu, ktorá zahŕňa prehliadku sôch historických i mýtických postáv, vytvorených z kamennej soli. Okrem skutočného a vedeckého vysvetlenie vzniku rozsiahlych soľných ložísk je tiež návštevníkom priblížená aj povesť o vzniku bane, spojená so stredovekými, poľskými a uhorskými panovníkmi.Za pozornosť stojí tiež kaplnka, podzemné jazero a výstava, približujúca históriu ťažby soli. Baňa tak býva nazývaná tiež „poľskou soľnou katedrálou“. Počas uplynulých storočí baňu navštívil rad slávnych osobností, medzi ktoré sa radí napr. Mikuláš Kopernik, Johann Wolfgang  Goethe, Alexander von Humboldt, Dmitrij Ivanovič Mendelejev, Bolesław Prus, Ignacy Jan Paderewski, Robert Baden-Powell, Jacob Bronowski (ktorý natočil časti filmu vzostup človeka), Karol Wojtyła (neskorší pápež Ján Pavol II.), bývalý prezident USA Bill Clinton a mnohí ďalší.Počas druhej svetovej vojny bola baňa využívaná nemeckými okupantmi pre vojnovú výrobu.

Po tejto prehliadke sme sa presunuli k autobusu a začala sa naša dlhá cesta domov. Po príchode sme všetci síce unavení ale plní nových zážitkov padli do hlbokého spánku.

                                                                                                           Ema Krupová 8.A

,

ZOBRAZ
SKRY