Projekt Erasmus na ZŠ Kudlovská 11

IMG_20210924_111845

V týždni od 21. 9. do 24.9. 2021 sa ZŠ Kudlovská zúčastnila virtuálnej mobility v rámci projektu Erasmus + s názvom Beaware of and protectnature – Buď rozumný a chráň prírodu.

Hostiteľskou krajinou, čiže krajinou ktorá nás virtuálne sprevádzala Sicíliou a pripravovala pre nás aktivity zamerané na ochranu životného prostredia bolo Taliansko. Na projekte okrem nás participovali ešte školy z Turecka, Španielska, Holandska. Bolo nám veľmi ľúto, že sme sa nemohli osobne stretnúť s našimi spolužiakmi z týchto krajín, ktorých už osobne poznáme, nakoľko navštívili našu školu a takisto sme spolu navštívili školy v ostatných krajinách. Boli sme radi, že sme sa po dlhšej dobe mohli aspoň takouto formou stretnúť.

Na pondelkovom meetingu nás privítali nielen Talianskípertneri ale aj primátorka mesta a riaditeľ školy. Nasledovali videa a prezentácie jednotlivých krajín, miest, škôl,… Zahrali sme si aj hru, kde sme mali vopred pripraviť logo, ktoré nás najviac charakterizuje  a v náhodne vybratom poradí sme sa postupne predstavovali. V tento deň sme dostali aj úlohu zhotoviť repliku umeleckého diela nášho slávneho maliara.

V utorok sme si najprv pozreli video o ochrane životného prostredia a organizaciach v Taliansku, ktoré sa zaoberajú ochranou morského sveta. Potom sme mali za úlohu z uvedených a vopred pripravených ingrediencii a pomocou video návodu talianskych žiakov pripraviť dezinfekčné mydlo. Podarilo sa!

Už sme sa tešili na stredu, pretože sme mohli hoc len virtuálne cestovať po Sicílii. Po zhliadnutí videa sme si stiahli aplikáciu Google Eartapp a hľadali sme 10 najkrajších miest ktoré nám predstavili. Vyhral ten kto poslal všetkých 10 snímok obrazovky, to znamená, že sa dostal všade. Náš tím bol aj v tejto oblasti THE BEST.

Vo štvrtok sme pracovali pomocou PC a slúchadiel. Rozdelili nás do 4 skupín: papier, plast, kov a sklo. Skupinu tvorili 5 žiaci, každí z inej krajiny. Mali sme spolu rozoberať problém ako recyklovať, obmedziť a znovu použiť odpadové materiály. Súčasťou diskusie bolo vytvoriť knihu na danú tému. Výsledné práce sme si na záver pozreli a zhodnotili, že to bola veľmi poučná aktivita a uvedomili sme si, že ak nepriložíme ruku k dielu tak si úplne zničíme našu planétu.

Piatok sa niesol v duchu rozlúčky. Každá krajina prezentovala svoje majstrovské dielo – repliku obrazu slávneho maliara. Túto úlohu sme zverili do rúk našim učiteľkám VYV Mgr. Ivane Kočanovej a Mgr. Milote Brečkovej, ktoré s našimi šikovnými spolužiakmi vytvorili krásne obrazy, za ktoré sme zožali veľký potlesk.

Záverečné slová vďaky, spomienok, možného budúceho stretnutia a spoločnej pesničky na rozlúčku ukončili poslednú mobilitu projektu Beaware of and protectnature.

Mgr. Paulína Škerliková,   Mgr. Adriana Janošová, Adam Fabián, Samuel Galajda, Filip Antal, Martin Janošov a Ján Engel